• itagnecy

Czyszczenie soczewki napędu CD/DVD

Zaktualizowano: 26 lut 2020


Co zrobić gdy nasze ulubione filmy czy muzyka nie odtwarzają się na naszych komputerach?

Kiedy już mamy pewność, że z naszą płytą jest wszystko w porządku (nie ma rys, pęknięć ani przetarć) następnym krokiem jest czyszczenie soczewki lasera. W tym celu należy wysunąć szufladę (w przypadku CD/DVD bez szuflady trzeba wymontować i rozebrać napęd) i patyczkiem do czyszczenia uszu oraz specjalnym środkiem przeczyścić soczewkę lasera.

Po tym wykonujemy próbę działania napędu, najlepiej na kilku płytach o różnym stopniu porysowania.

Jeśli test się nie powiedzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że laser napędu jest już słaby (zużyty) i napęd kwalifikuje się do wymiany.

Sposób czyszczenia soczewki lasera

Należy pamiętać o fakcie, że obecnie produkowane soczewki lasera zazwyczaj wykonane są z plastiku. Do czyszczenia nie należy używać rozpuszczalników, zmywaczy do paznokci, itp. – mogą uszkodzić soczewkę (spowodować zmatowienie).

Można użyć specjalnych płynów, płynu do mycia okien, izopropanolu.

Do czyszczenia można wykorzystać np. patyczek do czyszczenia uszu. Patyczek ten powinien być lekko zwilżony, aby nie zalać okolic soczewki.

Trzeba zwrócić uwagę na możliwość ewentualnego zmatowienia soczewki. Jeśli nie uda się usunąć zmatowienia i doprowadzić soczewki do błysku – być może była czyszczona niewłaściwym środkiem i została uszkodzona. W takim przypadku napęd klasyfikuje się do wymiany.

Soczewkę należy czyścić delikatnie, nie naciskając zbyt mocno. W przypadku silnego zabrudzenia należy zmieniać patyczek. W czasie czyszczenia można obracać patyczkiem.

Soczewka w czasie pracy pracuje zarówno w pionie (ogniskowanie) jak i w poziomie. Powinna być zawieszona i dać się delikatnie poruszać.

Źródło: www.naprawa-laptopa.com.pl

#konserwacja #poradnik

22 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie