• Marcin Antczak

Jak wyłączyć automatyczną aktualizację do Windows 10?


Windows 10 zagościł już na wielu komputerach. W niektórych przypadkach proces aktualizacji odbywa się bezproblemowo, a nieraz trzeba powracać do poprzedniej wersji systemu (mamy bowiem miesiąc od daty aktualizacji na taki powrót).

Co jednak zrobić jeśli nie chcemy aktualizować naszego "starego"

i sprawdzonego systemu?

Okno Windows Upgrade

Kierując się doświadczeniem można jeszcze do dnia dzisiejszego powiedzieć, że nie wszyscy producenci zdążyli przygotować swoje sterowniki dla najnowszego systemu Microsoftu.

Niektóre urządzenia np. komputery przenośne marki Asus wciąż borykają się z nierozwiązanym problemem obsługi wbudowanej kamerki wewnętrznej. Obraz albo jest co najwyżej obrócony albo w ogóle nie można zainstalować sterownika kamery.

Przypadków znanych problemów z obsługą i wydajnością jest jeszcze kilka. Jak więc z tego lub innego znanego nam powodu zablokować natrętne okienka / dymki / chmurki sugerujące przesiadkę na Windows 10?

Krok 1:

Wyłączamy aktualizację do Windows 10 w usłudze Windows Update.

W tym celu moża to zrobić pobierając i uruchamiając jeden z tych plików:

Dla Windows 7

Dla Windows 8.1

Można też te same zmiany wprowadzić w ten sposób:

Uruchamiamy edytor rejestru - wpisujemy w menu „Uruchom” (Win + R) polecenie „regedit” i przenosimy się do klucza: HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate.

Zmieniamy wartość: DisableOSUpgrade z "0" na "1".

Jeżeli takiej nie ma w edytorze rejestru, tworzymy ją z podaną wyżej nazwą oraz wartością (DWORD).

Należy pamiętać aby przed przeprowadzeniem tej operacji utworzyć punkt przywracania systemu w razie, gdyby coś poszło nie tak – rejestr to bardzo newralgiczny punkt systemu, a zatem nieprawidłowo wprowadzone modyfikacje mogą zaważyć na poprawnym działaniu komputera.

Krok 2:

Wyłączamy powiadomienie o dostępności Windows 10 w zasobniku.

To właśnie teraz pozbędziemy się coraz bardziej agresywnych komunikatów o możliwości aktualizacji naszego systemu. Przechodzimy więc ponownie do edytora rejestru. Odnajdujemy: HKLM\Software\Policies\Microsoft\Windows\Gwx i zmienić wartość DWORD:

DisableGwx z "0" na "1".

Producent bardzo stara się na siłe przemycić swój nowy system do jak największej liczby użytkowników. Jedni twierdzą, że nowy Windows to taki rozbudowany trojan. Inni, że jest to wreszcie nowoczesny, ładny i szybki system operacyjny na miarę dzisiejszych czasów. Koniec końców problemy występują i jest to fakt. Jeśli więc nasz komputer nie został wydany z Windows 10 albo istnieje obawa przed utratą dotychczasowego komfortu pracy - warto się zastanowić nad powyższymi zmianami.

Ostatecznie każdy użytkownik decyduje sam o swoim urządzeniu.

#poradnik

11 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie