Jak dbać o laptopa | Konserwacja układu chłodzenia

10/21/2015

Układ chłodzenia w laptopie jest bardzo ważnym a zarazem wrażliwym elementem podatnym na czynniki zewnętrzne. Układ chłodzenia przypomina pracę odkurzacza i potrafi zgromadzić sporo kurzu.

 

Kurz zbierający się w układzie chłodzenia może prowadzić do zmniejszenia wydajności układu co prowadzi do przegrzewania się układów płyty głównej – procesora, mostków, układu grafiki (jeśli jest to grafika dedykowana).

 

W konsekwencji może prowadzić to do niestabilności laptopa, wyłączania się, resetowania, a także uszkodzenia chipów płyty głównej.

 

Należy więc dbać o układ chłodzenia laptopa regularnie usuwając z niego kurz i wymieniając elementy przewodzące ciepło – termopady i pasty przewodzące.

 

Podstawową czynnością jaką należy wykonywać regularnie jest sprawdzanie i czyszczenie otworów pochłaniających powietrze. Można także użyć odkurzacza do oczyszczenia układu chłodzenia. Należy jednak w tym przypadku pamiętać o tym, że ruch powietrza powoduje ruch wentylatora, dlatego należy najpierw wyłączyć laptopa.

 

Niektóre modele laptopów mają zamontowane wentylatory pod klapkami umieszczonymi w spodniej części laptopa. Można w tym przypadku w prosty sposób dokonać inspekcji elementów, wyczyścić, wymienić termopady i pastę przewodzącą pod układami.

 

W przypadku laptopów z układem chłodzenia „ukrytym głęboko” wewnątrz obudowy może być konieczne rozebranie laptopa w celu wyczyszczenia układu chłodzenia i wymiany termopadów i past przewodzących.

 

Pasty przewodzące występują zazwyczaj na procesorach, termopady na mostkach i kartach grafiki. W przypadku wymiany nie warto oszczędzać na jakości tych elementów, ponieważ koszty naprawy wynikające z przegrzania mogą być wysokie.

 

Jeśli na radiatorach są oznaczenia – cyferki należy odkręcać radiator w kolejności od największej do najmniejszej, a przykręcać w kolejności zgodnej z cyferkami. Nie należy także dokręcać od razu do końca śrubek – lepiej zrobić to na „dwa razy”, a na koniec dociągnąć śrubki. Zapewni to równe dociskanie radiatora do układów.

1/7

W przypadku głośnej pracy wentylatora (terkotania) należy go sprawdzić w poszukiwaniu luzów wirnika i jeśli takie luzy występują wymienić na nowy. Montaż używanego wentylatora najczęściej kończy się kolejną wymianą tym razem na nowy.

 

Źródło: www.naprawa-laptopa.com.pl

Please reload

Wyróżnione

Jak wyłączyć automatyczną aktualizację do Windows 10?

2/9/2016

1/2
Please reload

Ostatnie
Please reload

Archiwum
Please reload

 

Szukaj po słowach-kluczach
Please reload

Śledź nas
  • Facebook Basic Square

697 480 333